Pamukkale’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler


Pamukkale’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale, Denizli’nin il sınırları içindedir. Denizli kent merkezine 17 km uzaklıktadır. Pamukkale Travertenleri, 100 metre yükseliğe sahip olup, Denizli’nin birçok noktasından görmek mümkündür.

Pamukkale Travertenleri, antik çağlardan beri birçok kültürlerin merkezi olmuş, şifalı kaplıcaları ile meşhur bir yerleşim yeridir. Menderes nehri kıyısında olup, kaynak suları ve traverten teraslı tepelerden meydana geliyor. Travertenlerin ilk halinin yumuşaklığı ve görünüş yönünden pamuk gibi beyaz renkli olması beldeye Pamukkale ismini vermiştir. İngilizcesi “cotton castle” anlamına gelmektedir. Yaklaşık 35-100°C sıcaklık değerleri arasında, 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Kaynaktan çıkan termal su, 320 metrelik bir mesafeyi kat ederek traverten başına geliyor ve buradan da traverten katmanlarına dökülerek yaklaşık 250 metre kadar daha yol kat ediyor.

Pamukkale Antik Havuzu Denizli

Dünyanın hiçbir yerinde, Pamukkale gibi binlerce yılda oluşan pitoresk traverten oluşumlarının bulunduğu başka bir kireçtaşı yok. Bin yıldır kaplıca hizmeti veren doğa şaheseri Pamukkalenin terasları, kaplıca suyundan oluşan karbonat minerallerinden meydana gelmektedir.

Alternatif turizm meraklılarının seveceği Pamukkale ve çevresindeki bisiklet parkurları, dağcılık ve mağaracılık aktiviteleri, trekking rotaları ve denizli teleferik turu deneyimlenmeyi bekleyen diğer seçenekler arasında…

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale ve Hierapolis Antik Kenti 1988’den beri dünyanın en önemli antik kent bölgelerinden biri olarak UNESCO tarafından korunmakta olup, Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Bergama Krallığı’nın günümüze bıraktığı Hierapolis antik mirası, kurulduğu M.Ö. 197’de dahi termal ve şifa kaynakları ile meşhurdu.

Hierapolis Denizli

İsmini termal suların içinden gelen ve kendisine yaklaşan canlıların ölümüne neden olan karbondioksit gazının çıktığı bir mağaradan almaktadır. Hierapolis, “Kutsal Kent” anlamına gelmektedir. M.Ö. 133’te ve M.S. 60’ta yaşanan depremler, dünyanın tapınaklarıyla tanıdığı bu antik kenti yıkmışsa da, daha sonra Romalılar tarafından tekrar restore edilmiştir.

Pamukkale’ye nasıl gidilir?

Pamukkale Travertenleri Denizli

Her mevsim ziyaret edilebilen Pamukkale’ye, en ideal zaman olarak Nisan-Haziran ayları arası tercih edilmektedir. Pamukkale, yılda bir milyon turist ağırlamaktadır.

Eğer Denizli’ye uçak ile gelmeyi düşünürseniz Denizli Çardak Havalimanı kent merkezine 63 km uzaklıktadır. Havalimanından Denizli şehir merkezine otobüs, servis, araç kiralama ve taksi gibi ulaşım imkanlarıyla gidebilirsiniz. Havalimanından yaklaşık 20 km daha devam ederek Pamukkale Travertenlerine ulaşabilirsiniz.

Pamukkaleye özel aracınız ile karayolundan ulaşmayı düşünürseniz, İzmir-Denizli arası 268 km, Ankara-Denizli arası 488 km ve İstanbul-Denizli arası 633 km uzaklıktadır. Özel aracınızla gelebileceğiniz gibi Türkiye’nin pek çok şehrinden direkt Denizli’ye gelen otobüs seferleri mevcuttur. Denizli merkezden de Pamukkaleye giden otobüsler bulunmaktadır.

Şehir merkezindeki Denizli otogardan Pamukkale’ye ulaşım da çok kolay. Her 20 dakikada bir hareket eden şehir içi minibüslerle travertenlere gidebilirsiniz.

+ Yorumunuzu Yazın

+